First Floor, First St. Vincent Bank Ltd, James Street
+421 904 110 079

Výber brokera

Rozdiel medzi ECN, STP Broker a Market Maker

Na globálnom trhu existuje asi 2500 Brokerov, ktorí vykonávajú svoju činnosť na základe vlastnej stratégie, založenej na vopred určenom štýle obchodovania.

Tento štýl však nie je verejne známy. Pri rozhodovaní o otvorení obchodného účtu je dôležité mať relevantné informácie o predmetnom brokerovi.Na základe spôsobu párovania objednávok rozlišujeme týchto brokerov

  • MM Market maker alebo aj pod označením DD-dealing desk
  • STP (Straight Through Processing)
  • ECN (Electronic Communications Network)

V súčasnosti dominujú trhu práve MM brokeri ( až 95%, zvyšok patrí ECN a STP)

Market Maker ( MM, DD- dealing desk)

Pri DD systéme párovania príkazov likviditu tvorí len jeden daný broker -MM, teda ako tvorca trhu jediný kótuje cenu pre klienta. Cenu tvorí vo vlastnom paralelnom párovacom systéme podobnému reálnemu FX trhu. Nakoľko MM obchoduje proti klientovi, platí pravidlo, keď klient zarába, broker prerába a naopak.

Ak sa zadá príkaz, tak obchod s najväčšou pravdepodobnosťou ani neuvidí nikdy naozajstný trh. Pristane u brokera a ten to spáruje interne s nejakým iným obchodom, alebo dokonca obchoduje proti Vám. Nejaká časť obchodov samozrejme že je posunutá na trh, kde to si brokeri posúvajú svoje vlastne obchody aby zarobili oni a nie obchodník.

Je to niečo ako kasíno. Stávkujeme proti nemu, nie proti inému stávkujúcemu, ktorý si stavil presne opačné ako Vy. Seriózny MM pri dlhodobej profitujúcej stratégií klienta ho upozorní a odporučí mu vybrať zisky a depozit a následne zruší účet. Tí neseriózni idú tvrdo proti Vám tým, že manipulujú s cenami, otvárajú opačne pozície proti Vám, manipulujú s príkazmi pri zadávaní obchodov, bežné je aj pozmeňovanie TP a SL.

Veľa ľudí má z toho strach a vzniká veľa teórií, atď. Realita je taká, že to môže byť jedno, či obchod končí na trhu, alebo len u brokera. Ak obchod niekoľko 10-siatok pipov v pluse, tak tam nie je prakticky žiadny priestor na machinácie od brokera. To potom znamená jedine nasledovne, že broker nad Vami nemohol vyhrať a zobrať Vám Vaše peniaze tak následne zruší Váš obchodný účet a vyplatí peniaze a ste na čiernej listine ako v kasíne a mate zákaz už cez toho brokera obchodovať pretože idete proti brokerovi a nie v prospech Brokera tak, že prerobíte všetko u neho. Peniaze však musí vyplatiť ak ich zarobíte poctivo kde aj v opačnom prípade sa môže proti Vám obrátiť tak ,že ste to zarobili nelegálne a nevyplatí Vám nič iba Váš vklad. MM ma pravo Vám aj zadržať peniaze.

Výhody: fixný spread aj počas turbulencií a nízkej likvidity, garantovanie SL, nízky počiatočný vklad u niektorých od 1 USD. Výhodou je okamžitá exekúcia ale len pri serióznych MM.

Nevýhody: Market Maker má väčšinou záujem aby sa previedli peniaze a všetko prehrali, nakoľko ako bolo vyššie uvedené vaša strata je jeho ziskom. MM vidí Vaše SL a TP. Preto ak budete mať pocit, že ste práve presne na 1 pip vystopovaný a potom ide trh správnym smerom kde bol otvorený obchod, skontrolujte si kurzy na internete. napríklad na týchto stránkach:

STP (Straight Through Processing)

STP je elektronický párovací systém, kde likviditu tvoria okrem retailových klientov všetci (broker, prime broker, banka). Retailový klient môže likviditu zo systému len odoberať, nie vkladať. Pre klienta je vhodné nájsť si STP brokera, ktorý má širokú sieť LP. Tí posielajú príkazy klienta priamo na reálny (nie paralelný) trh tiež bez zásahu dealera.

Príjmová stránka STP a ECN brokera sú len komisné poplatky (commission) alebo časť spreadu, Broker musí byť ale dostatočne kapitálovo silný, aby zaplatil poplatky svojim poskytovateľom likvidity.

ECN Broker (Electronic Communication Network)

ECN je elektronický párovací systém, v ktorom cenu vytvára tvoriť každý účastník trhu (retailový klient, broker, banka, fond a pod.). Páruje sa jeden externý príkaz s druhým externým príkazom elektronicky, priamo a objektívne bez zásahu dealera. Všetci účastníci môžu byť LP (liquidity provider).

Zjednodušene povedané, je to ako keby všetky stávkové kasína boli časťou nejakého systému a každé profitovalo len z provízie za stavenie. Výhru a prehru by si delili medzi Vami a bankami. To znamená, že ECN Broker vždy prevedie príkaz na trh.

Výhody: Ste priamo na trhu a dostávate priamo od bank kurzy, veľmi nízke spready ( ale len počas vysokej likvidity na trhu manipulovanie s trhom SL alebo TP a všetko čo zarobíte je Vaše kde Vám vyplatí broker všetko do centa Vášho zisku.

Nevýhody: Veľmi rýchle ceny a vyššie spredy počas turbulencií a nízkej likvidite. Pri manuálnom obchodovaní sa môže stáť, že nestihnete otvoriť tak rýchlo na zadanej cene už obchod. V takomto prípade je najlepšie keď máte objednávky alebo obchodný systém ktorý je rýchlejší niekoľko násobné ako Vy. Prvotný depozit veľmi vysoký niekedy (od 50.000 EUR/USD). Variabilný spread, podľa situácie na trhu.